Czym jest żyroskop w telefonie i do czego służy?

Telefony są wyposażone w wiele czujników, które na co dzień pozwalają na wygodną i bezawaryjną pracę. Jednym z takich elementów jest żyroskop

Wiki

Co to jest żyroskop?

Słowo żyroskop ma dwa znaczenia: może to być zarówno urządzenie, które utrzymuje położenie kątowe, jak i urządzenie które takie położenie mierzy. Te drugie znajdują się w niemalże wszystkich produkowanych dzisiaj smartfonach.

Te pierwsze z kolei, mają swoje zastosowanie, ale np. w dronach. Pozwalają one na stabilizację kamery, a tam samym utrzymują drona w pozycji poziomej i nie dają się znieść wiatrom. Wszystkie opierają się o działanie mikroskopijnych systemów elektromechanicznych MEMS, które zrewolucjonizowały rynek swoimi wymiarami i szeregiem zastosowań.

Z czego składa się żyroskop?

Żyroskop zbudowany jest z mikroskopijnych płytek, które wibrują wraz ze zmianą wysokości (i w efekcie ciśnienia). Przez sensory w nich umieszczone można precyzyjnie określić względne położenie urządzenia. Znacznie bardziej precyzyjnie, niż w przypadku akcelerometru, który pozwala określić położenie telefonu mierząc przyspieszenie liniowe.

Do czego służy żyroskop?

Do niedawna był on wykorzystywany głównie w grach oraz przy zmianie orientacji ekranu. Ostatnio jednak dzięki popularyzacji technologii VR na żyroskop spada o wiele więcej obowiązków. Teraz telefon musi śledzić dokładne położenie głowy i robić to możliwie jak najszybciej i precyzyjniej, tak by móc jak najlepiej oszukać mózg i dać lepsze wrażenia z zabawy wirtualną rzeczywistością.

Mężczyzna w goglach VR

Zobacz również: Internet rzeczy czy rzeczy internetu?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Czym jest chmura internetowa i jak działa? Jak udostępnić Internet z telefonu? NFC w telefonie – czym jest i do czego służy? Smartfony ładowane na odległość już wkrótce. LG będzie pierwsze? OnePlus 3 ma ekran Optic AMOLED. Co to za technologia? Lenovo właśnie pokazało prototypy elastycznego smartfona i tabletu! Niebawem zobaczymy smartfony ze Snapdragonami 821 i 823 Cortex-A73 i Mali-G71 to nowości ARM dla smartfonów korzystających z wirtualnej rzeczywistości MediaTek Pump Express 3.0, czyli szybkie ładowanie teraz jeszcze szybsze 5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Nowości w Android N oficjalnie, a wśód nich platforma VR Daydream Mangezowo-jonowe baterie Toyoty będą przełomem, na który czekamy? HoloFlex - holograficzny i elastyczny smartfon Smartfony ze Snapdragonem 820 będą uczyć się same Pre-Touch Sensing, czyli Microsoft ma coś lepszego niż 3D Touch Apple'a LG opracowało czytnik linii papilarnych, którego nawet nie zauważysz Snapdragon 830 ma mieć aż 8 rdzeni Kryo! Nowe wieści o następcy topowego układu Qualcomma MediaTek Helio X30 nadciąga. Ma być szybszy niż Snapdragon 820 Huawei VR to gogle wirtualnej rzeczywistości chińskiego giganta Ulepszony Snapdragon 823 trafi na pokład Galaxy Note'a 6? iPhone 6 SE, czyli zamień iPhone'a SE w 4-calowego iPhone'a 6 Od teraz zdjęcia na Facebooku mogą przeglądać także niewidomi Modularne opaski mogą być świetnym dodatkiem do Apple Watcha Huawei P9, czyli chiński flagowiec z aparatem opracowanym przez Leicę