NFC w telefonie – czym jest i do czego służy?

Kolejne usprawnienia w naszych telefonach dają nam kolejne możliwości. Jednym z takich usprawnień jest moduł NFC, który ma kilka ciekawych zastosowań.

Samsung

Co to jest NFC?

NFC (Near Field Communication) to radiowy standard komunikacji na krótką odległość (do 20 cm) przy wysokiej częstotliwości. Wbrew powszechnemu przekonaniu, NFC nie służy do przesyłania plików. Służy jedynie do szybkiego sparowania dwóch urządzeń. Same dane przesyłane są przez Bluetooth. Funkcjonalność NFC rozszerzają tzw. tagi NFC.

Moduły NFC montowane są w wielu nowych smartfonach z Androidem. iPhone 6 oraz 6s także mają moduły NFC, ale służą one jedynie do dokonywania płatności zbliżeniowych.

Logo NFC

Do czego służy NFC?

NFC to technologia zbliżeniowa i kojarzy nam się głównie z płatnościami. Owszem, dzięki niej można można płacić telefonem za zakupy (po wcześniejszej konfiguracji w aplikacji bankowej), jednak oprócz tego NFC pozwala także na wymianę plików między urządzeniami, oraz odbierania informacji od tagów NFC.

Płatności zbliżeniowe przy pomocy Samsunga Galaxy Note 5

Jak wymieniać pliki pomiędzy telefonami przez NFC?

 1. Upewnij się ze telefon Twój i telefon odbiorcy są wyposażone w NFC

 2. W ustawieniach obu urządzeń włącz NFC. W wielu telefonach z Androidem zrobisz to zsuwając z góry pasek powiadomień i rozwijając jego kolejne funkcje. Jeśli nie ma go tam, wejdź w ustawienia i tam w polu Łączność / Połączenia/Udostępnianie, wybierz połączenie NFC.
 3. Wejdź w galerię i wybierz zdjęcie/film, które chcesz przesłać.
 4. Zbliż do siebie oba urządzenia (najlepiej ich tylną częścią). Oba urządzenia (a przynajmniej to wysyłające) powinny zawibrować.
 5. Na urządzeniu wysyłającym, naciśnij ekran lub potwierdź wysyłanie
 6. Potwierdź odbiór pliku na urządzeniu odbierającym

Czym są tagi NFC?

Tag NFC to chip, który po zbliżeniu z telefonem, przekazuje mu garść informacji. Może być umieszczony w breloczku, w naklejce czy w innym urządzeniu. Jest zasilany polem elektromagnetycznym i nie wymaga ładowania.

Zobacz również: Huawei Ascend Mate7 w naszych rękach

Jak używać tagów NFC

 1. Tagi NFC można kupić na aukcjach internetowych, chińskich stronkach itp. już za kilka złotych. Wyposaż się w co najmniej jeden z takich tagów
 2. Pobierz aplikację NFC Tools na swojego smartfona z Androidem.
 3. W aplikacji przejdź w zakładkę „zapis”
 4. Wybierz „dodaj pozycję”
 5. Z listy wybierz akcję lub kilka akcji, które mają odbyć się po przyłożeniu telefonu do tagu NFC. W moim przypadku będzie to otwarcie się strony komorkomania.pl
 6. Zatwierdź przyciskiem „OK”
 7. Wybierz przycisk „Zapisz / xx bajty”
 8. Zbliż do telefonu Tag NFC
 9. Informacje powinny zapisać się na tagu. Od teraz, gdy będziesz zbliżał tag do telefonu, będzie wykonywana dana akcja. Pamiętaj jednak, że telefon musi mieć włączoną funkcję NFC.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Smartfony ładowane na odległość już wkrótce. LG będzie pierwsze? OnePlus 3 ma ekran Optic AMOLED. Co to za technologia? Lenovo właśnie pokazało prototypy elastycznego smartfona i tabletu! Niebawem zobaczymy smartfony ze Snapdragonami 821 i 823 Cortex-A73 i Mali-G71 to nowości ARM dla smartfonów korzystających z wirtualnej rzeczywistości MediaTek Pump Express 3.0, czyli szybkie ładowanie teraz jeszcze szybsze 5 przedmiotów codziennego użytku, które dogadają się z twoim smartfonem Nowości w Android N oficjalnie, a wśód nich platforma VR Daydream Mangezowo-jonowe baterie Toyoty będą przełomem, na który czekamy? HoloFlex - holograficzny i elastyczny smartfon Smartfony ze Snapdragonem 820 będą uczyć się same Pre-Touch Sensing, czyli Microsoft ma coś lepszego niż 3D Touch Apple'a LG opracowało czytnik linii papilarnych, którego nawet nie zauważysz Snapdragon 830 ma mieć aż 8 rdzeni Kryo! Nowe wieści o następcy topowego układu Qualcomma MediaTek Helio X30 nadciąga. Ma być szybszy niż Snapdragon 820 Huawei VR to gogle wirtualnej rzeczywistości chińskiego giganta Ulepszony Snapdragon 823 trafi na pokład Galaxy Note'a 6? iPhone 6 SE, czyli zamień iPhone'a SE w 4-calowego iPhone'a 6 Od teraz zdjęcia na Facebooku mogą przeglądać także niewidomi Modularne opaski mogą być świetnym dodatkiem do Apple Watcha Huawei P9, czyli chiński flagowiec z aparatem opracowanym przez Leicę OLO to wynalazek, który zamieni smartfona w tanią drukarkę 3D Huawei P9 z nowym Kirinem 955 ląduje w bazie AnTuTu Oculus vs HTC Vive Re - który sprzęt jest lepszy do gier?

Popularne w tym tygodniu:

Android P Developer Preview oficjalnie. Co nowego? Samsung Aurora: wirtualny asystent jako "hologram"