Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?

Podczas zakupu telefonu z drugiej ręki, warto sprawdzić, jaką ma historię. W poszukiwaniach mogą pomóc internetowe bazy numerów IMEI.

Każdy telefon identyfikuje numer IMEI. Jest do 15-znakowy numer, unikalny dla każdego urządzenia. Można odczytać z niego garść informacji, służy do zablokowania skradzionych telefonów i częściowo do namierzania ich. Znajduje się na pudełku oraz pod baterią w telefonie. W telefonach z obudowami typu unibody znajduje się najczęściej na tacce do karty SIM lub jest wygrawerowany z tyłu urządzenia. Można go też sprawdzić wpisując kod *#06#.

Numer seryjny oraz IMEI na przykładzie telefonu iPhone

Załóżmy, że chcesz kupić telefon na portalu aukcyjnym i zastanawiasz się, czy nie jest kradziony.

 1. Zapytaj sprzedawcę o numer IMEI albo odczytaj go z informacji i zdjęć, które udostępnił. Sprzedawca powinien bezproblemowo udostępnić taki numer.
 2. Uzyskany numer IMEI wpisz na stronie numberingplans.com
 3. Wyświetli się tabelka, w której pojawią się dane dotyczące telefonu. Odczytaj z niej, czy zgadzają się one z danymi udostępnionymi przez sprzedawcę.

Jeśli tak jest, to warto przejść do drugiego kroku – sprawdzenia czy telefon nie jest kradziony. Niestety, nie istnieje jedna baza danych, która pozwala na sprawdzenie całego świata pod kątem kradzieży telefonu. Jest jednak kilka stron, na których po wpisaniu numeru IMEI, wyświetlić się może komunikat o tym, że telefon skradziono lub zgłoszono jego zaginięcie.

Strony polskie:

Strony międzynarodowe:

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Jeśli interesuje cię zakup iPhone'a, to masz dodatkowe możliwości

W bazie danych Apple'a znajduje się każdy iPhone, który został aktywowany. Można dzięki temu sprawdzić, czy sprzedawca jest wiarygodny i czy „nowy, nieużywany” to stan faktyczny urządzenia.

 1. Wejdź na stronę checkcoverage.apple.com

 2. Przepisz numer seryjny znajdujący się na tyle urządzenia

 3. Sprawdź, kiedy telefon został po raz pierwszy zarejestrowany oraz do kiedy jest objęty gwarancją.
Sprawdzenie objęcia urządzenia gwarancją na stronie Apple

Pamiętaj, że…

 • Jeśli zakupisz telefon kradziony, policja może do ciebie dotrzeć; telefon zostanie ci zabrany a ty możesz zostać oskarżony o paserstwo.

 • W serwisie (nawet nieautoryzowanym) mogą odmówić ci naprawy kradzionego urządzenia

 • Sprzedaż skradzionego/zagubionego telefonu to przestępstwo. Nieumyślna również.

 • Komercyjne oferty sprawdzenia „czy telefon jest kradziony” nigdy nie dają 100 proc. pewności na legalne pochodzenie telefonu.

 • Numery seryjny oraz IMEI muszą zgadzać się z tymi na pudełku oraz na umowie. Dokumenty są podstawą do sprawdzenia legalności telefonu. Jakiekolwiek ich braki powinny wzbudzić twoje wątpliwości.
Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

Mikromiękka Powierzchnia Profesjonalna 4, czyli co by było, gdyby smartfony i inne gadżety miały polskie nazwy NSA nie interesuje się iPhone’ami, bo terroryści rzadko ich używają 3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły Rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest niebezpieczne nawet jeśli korzystasz z zestawu głośnomówiącego iPhone 6s z Androidem? Nie ma problemu. Wystarczy odpowiednie... etui Siri pomogło uratować życie małej dziewczynce ISIS boi się fałszywych aplikacji Samsung Galaxy Note 6/7 na renderze Jak zyskać więcej pamięci na smartfonie z Androidem? Jak upodobnić wygląd Androida do iOS? Jak wydłużyć czas pracy smartfona na jednym ładowaniu? Jak przesłać pliki pomiędzy Androidem a iPhone'em? Sony Xperia E5 oficjalnie. Oto specyfikacja oraz ceny Samsung Galaxy S7 czy LG G5? Quiz Komórkomanii #22: ZTE Axon 7 - prawda czy fałsz? "Streaming", "chmura", "internet rzeczy" - rozumiesz te pojęcia? Wielu Europejczyków nie Finanse pod ręką, czyli bank w komórce Samsung Galaxy J5 (2016) czy Huawei P8 Lite ? Space-Out, czyli ci Koreańczycy siedzą w parku bynajmniej nie z powodu ładnej pogody Wieżowiec zmieniony w Galaxy S7 edge? Dla Samsunga w Rosji nawet to jest możliwe Ceny iPhone'ów mogą pójść w górę, jeśli prezydentem USA zostanie Donald Trump Kupiłeś za granicą telefon niedostępny w Polsce? Sprawdzamy, czy w razie konieczności polski serwis podejmie się naprawy Emotikony językiem XXI wieku. Używając ich gwarantujesz sobie lepsze życie Google Now On Tap to chyba najlepsze, co spotkało Androida w całej historii tego systemu

Popularne w tym tygodniu:

Nadchodzi czas gamingowych smartfonów. Będą w czymś lepsze niż Galaxy S czy iPhone'y? "Moja ulubiona firma zarabia więcej niż twoja". No, jest się czym chwalić... Sony, dlaczego? Gdybym dopiero wydał 3600 zł na Xperię XZ2, czułbym się wyrolowany Hagenuk MT-2000: wyprzedzająca swoje czasy komórka firmy, o której pewnie nigdy nie słyszałeś Smartfonowe niewypały. 5 nietypowych i odważnych pomysłów, które okazały się klapą Smartfon sam wykryje choroby bazując na próbkach głosu czy zdjęciach. To już się dzieje