ISIS boi się fałszywych aplikacji

Jeśli coś łączyć was może z radykalnymi bojownikami państwa islamskiego, to może to być obawa przed szpiegowaniem. ISIS właśnie odkryło jak szpiegostwo może im zaszkodzić.

Szpiegowanie ISIS

Łatwy dostęp do informacji, z jednej strony jest zaletą, a z drugiej wadą. Przekonuje się o tym właśnie ISIS. Jak donosi motherboard, ISIS ostrzega swoich członków o fałszywych aplikacjach, które mogą ich śledzić i szpiegować. Aplikacje te są wydawane przez nieznanych twórców, ale mówi się, że wydaje je jeden z rządów.

Oficjalne kanały jakimi posługuje się ISIS, są często wyłączane. Alternatywą dla nich, są kanały nieoficjalne, jednak te mają to do siebie, że może się pod nie podszywać praktycznie każdy. Rzecz jasna nieoficjalna dystrybucja dotyczy tylko użytkowników systemu Android. Na niezmodyfikowanym systemie iOS nie zainstalujemy aplikacji spoza sklepu iTunes.

Powody takich działań są oczywiste. Im większa inwigilacja bojowników, tym większa szansa na uniknięcie kolejnego zamachu i możliwość identyfikacji sprawców. Do samych wiadomości wymienianych przez nich jest jednak ciężko dotrzeć. ISIS korzysta z aplikacji Telegram, stworzonej przez Pavela Durova. Powstała ona do bezpiecznych konwersacji, a teraz jej zalety wykorzystują islamiści.

Zaproszenia do kanału z początku pojawiły się na Twitterze. Wszystkie komunikaty wydawane są tam po angielsku. Każda wiadomość jest też szyfrowana. Jej przechwycenie jest bardzo trudne, a nawet jeśli się uda – trudno ustalić nadawcę.

Kto mieczem wojuje…

Co ciekawe, samo państwo islamskie do szerzenia propagandy też używa aplikacji. Przykładem może być aplikacja Huroof, która uczy dzieci języka arabskiego. Nie zasłużyłaby na miano dziwnej aplikacji, ale robi to w sposób nietypowy, pokazując im rakiety, karabiny, czołgi…

Z pozoru wygląda na niewinną apkę, która jest pełna kolorów i ma kontekst edukacyjny. Oczywiście nie jest ona dostępna w Sklepie Play. Dystrybucja odbywa się przez szyfrowany kanał państwa islamskiego w Telegram. Ciekawy obrót sprawy, ISIS używało aplikacji do propagandy, a potem aplikacje zaczęły ISIS przeszkadzać…

Mam szczerą nadzieję, że szpiegostwo będzie się rozprzestrzeniać, ale tylko w obrębie ISIS i innych tego typu organizacji.

Zobacz również: Jak dużo wiedzą o tobie twórcy mobilnych aplikacji?

Źródło: engadget, engadget, Business Insider, motherboard

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Artykuły:

3 technologie, które miały zrewolucjonizować nasze życie, a się nie przyjęły Samsung Galaxy Note 6/7 na renderze Jak zyskać więcej pamięci na smartfonie z Androidem? Jak upodobnić wygląd Androida do iOS? Jak wydłużyć czas pracy smartfona na jednym ładowaniu? Jak przesłać pliki pomiędzy Androidem a iPhone'em? Sony Xperia E5 oficjalnie. Oto specyfikacja oraz ceny Samsung Galaxy S7 czy LG G5? Quiz Komórkomanii #22: ZTE Axon 7 - prawda czy fałsz? "Streaming", "chmura", "internet rzeczy" - rozumiesz te pojęcia? Wielu Europejczyków nie Finanse pod ręką, czyli bank w komórce Samsung Galaxy J5 (2016) czy Huawei P8 Lite ? Space-Out, czyli ci Koreańczycy siedzą w parku bynajmniej nie z powodu ładnej pogody Wieżowiec zmieniony w Galaxy S7 edge? Dla Samsunga w Rosji nawet to jest możliwe Ceny iPhone'ów mogą pójść w górę, jeśli prezydentem USA zostanie Donald Trump Kupiłeś za granicą telefon niedostępny w Polsce? Sprawdzamy, czy w razie konieczności polski serwis podejmie się naprawy Emotikony językiem XXI wieku. Używając ich gwarantujesz sobie lepsze życie Google Now On Tap to chyba najlepsze, co spotkało Androida w całej historii tego systemu Oto prototypowy smartwatch, który obsłużysz ręką… dotykając drugiej ręki Smartfony a rak mózgu. Jak to w końcu jest? Smart-zombie zalewają społeczeństwo. Głupi wymysł czy realny problem? Huawei P9 - pierwsze wrażenia Quiz Komórkomanii #18: LG G5 - prawda czy fałsz Fotograficzne akcesoria do smartfonów, które rozwiązują największy problem mobilnego fotografowania

Popularne w tym tygodniu:

Animoji Karaoke - użytkownicy iPhone'a X pokochali nową funkcję Jak na pijanego, to całkiem prosto chodzi, czyli kilka słów o Face ID TrueDepth w iPhonie X to coś więcej niż rozpoznawanie twarzy i animowane emotki Jak sprzedaje się iPhone 8? OnePlus 5T wydaje się w porządku, ale wciąż jest co poprawiać. Oto 6 rzeczy, które chciałbym zobaczyć w modelu OnePlus 6