Zenge - kolejne pozytywne zaskoczenie znad Wisły [Android, iOS, Windows]

Zwykle staram się doceniać produkcje z rodzimego rynku, jednak nie mogę powiedzieć, że to tym kieruję się przy wybieraniu gier. Kieruję się jakością produktu, nieważne czy zrobili go Polacy, Słowacy, Japończycy czy Amerykanie. O Zenge dowiedziałem się przez pocztę pantoflową, ale czy fakt, że twórcami gry tak dobrze wykonanej gry są dwaj Polacy, powinien być zaskoczeniem?

Po tygodniowej przerwie spowodowanej wypraniem mózgu przez azjatyckie gry, wracam. Tym razem z ciekawym polskim akcentem, o którym dowiedziałem się parę dni temu. Zenge jest prostą łamigłówką podaną w wybitnej wręcz oprawie audiowizualnej. Zmierzymy się tu z różnymi poziomami, w których trzeba będzie przesuwać, zmniejszać, obracać i odbijać różne kształty.

Celem każdego poziomu jest umieszczenie kilku wcześniej wspomnianych elementów w określone miejsca. Geometryczne, dwuwymiarowe konstrukcje poruszają się po określonych ścieżkach i zatrzymują tylko w określonych punktach, zaznaczonych kropkami. Na próżno szukać tu licznika ruchów czy stopera odmierzającego czas, gdyż nie takie było założenie twórców.

Zenge ma być relaksacyjną formą rozrywki. Cel ten wydaje się według mnie spełniony. Swoje odczucia po pierwszych kilku poziomach, mogłem porównać z tytułami takimi jak Prune czy Monument Valley. Muzyka robi robotę i już za nią można by grę usłać laurami, choć grafika trzeba przyznać także trzyma fason.

Każdy z poziomów to jakby nie było układanka. Po wstawieniu ostatniego elementu możemy nacieszyć oczy widokiem grafiki, która w jakiś sposób odnosi się do historii toczącej się na drugim planie. Głównym elementem gry jest przesuwanie klocków, a nie głównego bohatera, tak jak np. w produkcji studia ustwo, dlatego fabuła nie przykuwa zbytnio uwagi.

Z utrzymaniem poziomu trudności gra radzi sobie bardzo dobrze. Początkowe poziomy są stosunkowo łatwe, a kolejne udziwnienia wprowadzają gracza na coraz to wyższy poziom. Najpierw klocki tylko obracamy i przerzucamy w pionie lub poziomie, a później już teleportujemy, pomniejszamy czy używamy jako przycisków.

Zobacz również: Appshaker 2 #5 - gry i aplikacje na Androida

Bałem się nieco o to czy w grze nie będzie bugów. Przeszedłem całą i faktycznie kilka razy pomyślałem „tego nie da się zrobić” ale chwila głębszej refleksji i problem był rozwiązany. Zaznaczam tu od razu – nie jestem specjalnie dobry w te klocki. Wyjadacze takich logicznych zagwozdek pewnie przejdą grę dwa jak nie trzy razy szybciej. Mnie udało się tego dokonać po trzech godzinach

Jedna rzecz niestety z początku mnie irytowała, a było nią sterowanie. Przesunięciem palca wskazujemy ścieżkę (tylko w jednej linii), a dopiero po jego oderwaniu od ekranu kształt zaczyna się przesuwać. Tak, może to problem pierwszego świata, ale przy pierwszym kontakcie z grą może tych mniej cierpliwych wyprowadzić z równowagi.

Szczególnie biorąc pod uwagę, że gra wyszła dopiero kilka dni temu. Twórcy nie pokusili się o darmową wersję, ale udostępnili 20 poziomów w wersji przeglądarkowej. Ta próbka powinna was zachęcić, szczególnie, jeśli założycie słuchawki i siedząc wygodnie na fotelu, oddacie się kojącej nerwy, spokojnej i niczym niepośpieszanej rozgrywce.

Wracając do pytania z lidu – nie, nie sądzę, że zrobienie tak świetnej gry właśnie przez Polaków miałoby mnie zaskoczyć. Nie mamy się, czego wstydzić. Ba! Mamy się, czym chwalić. Zenge jest więc wspaniałą, relaksującą symfonią, która w delikatny sposób rozbudzi wasze szare komórki. Nie dopatrzyłem się tu wielu mankamentów, a za cenę 1 dolara, jakość jest tu wręcz ponadprzeciętna. Jeśli Monument Valley pokochaliście za muzykę, a mechanika w Hook przypadła wam do gustu, to z pewnością i tu znajdziecie coś dla siebie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

HTC Boost+ to aplikacja, która zadba o optymalizację niemal każdego androida Przebrnąłem przez najciemniejsze zakamarki sklepów z aplikacjami. Znalazłem 8 bardzo dziwnych japońskich gier Rope Racers zaliczyłbym do fajnych, gdyby nie te odnawialna energia... [Android i iOS] Dream Machine - tytuł niewiele mówi, ale wygląd przywołuje wspomnienia [Android i iOS] Apple Music na Androida jest lepsze od wersji na iOS? 5 gier, które odniosły sukces, choć nikt się tego nie spodziewał [Android, iOS i Windows Phone] Mapy HERE: koniec wsparcia dla smartfonów z... mobilnym Windowsem Legacy Quest - na tę grę Polacy musieli czekać pół roku - [Android i iOS] Czuję głęboki niedosyt i wielki zawód. Nie tego od Dirac oczekiwałem [Android i iOS] Polacy naprawdę się starają! Listonic zapisze podyktowaną listę zakupów, a na tym nie koniec nowości Clash Royale to mobilna strategia z prawdziwego zdarzenia [Android, iOS] Jest nowy Instagram na mobilnego Windowsa. Wciąż jako... wersja beta W te mobilne gry codziennie gra... 100 milionów osób Który z układów w smartfonach jest najbardziej wydajny? iSlash Heroes - nowych pomysłów niewiele, ale gra się całkiem przyjemnie [Android i iOS] Peeple to kontrowersyjna aplikacja służąca do oceniania innych ludzi. Nie sądzę, by internet był na nią gotowy Pojawiło się kolejne zagrożenie na Androidzie. Na atak podatnych jest 500 mln urządzeń. Jak się zabezpieczyć? Snapchat mnie przeraża, ale ja po prostu z niego nie korzystam Deweloperzy, którzy postawili na Windowsa zarabiają ponad dwa razy więcej niż koledzy od Androida! Smartfon zamiast komputera pokładowego w samochodzie? Takie rozwiązanie proponuje Honda father.io ma być FPS-em, który będzie dziać się w twojej okolicy Microsoft uśmiercił swoje lekarstwo na niewielką liczbę aplikacji na mobilnego Windowsa, ale oferuje deweloperom alternatywę Futurama Game of Drones, czyli "shut up and take my money"? [Android i iOS] Meizu przegrało walkę z siłami natury. Świetnie zapowiadający się Pro 5 mini anulowany przez trzęsienie ziemi

Popularne w tym tygodniu:

Spełnij swoje marzenia