5 najlepszych gier słownych po polsku na smartfony i tablety [Android, iOS i Windows]

Słowa, słowa, słowa. Dzisiaj to właśnie one staną w centrum naszej uwagi. W sklepach z aplikacjami aż roi się od anglojęzycznych wersji różnych gier słownych, ja jednak przedstawię Wam gry w języku polskim. Wszystkie są darmowe, ale spotkacie się w nich z reklamami. Zapraszam więc na przegląd 5 gier słownych po polsku.

Gry słowne

Gry słowne (Shutterstock)

Słowotok

Polsko brzmiąca nazwa słusznie sugeruje, że gra jest w pełni polską produkcją. Jedna rozgrywka trwa tu dwie minuty. Grać mogą gracze z całego świata. Przed każdym z nich pojawia się jednakowa plansza, na której znajdują się litery. Zadaniem gracza jest ułożenie jak największej liczby polskich słów. Można poruszać się pionowo, poziomo i po ukosie. Zasada jest prosta – im dłuższe słowo, tym wyższy wynik.

Poza długimi słowami znaleźć można też wiele krótkich jednosylabowców. Pełna lista możliwych kompilacji przez 10 sekund wyświetla się po każdej rozgrywce, a zaraz po niej tabela wyników. Szybki, globalny tryb multi w całkiem estetycznym wydaniu. Gra nie robi zbyt dużo, ale w tym, co robi jest bezkonkurencyjna.

WordBrain

Jeśli w Słowotoku brakuje Wam trybu single, to mam coś dla Was. W produkcji o angielskobrzmiącej nazwie, znaleźć można mechanizm bliźniaczo podobny do tego z wcześniej opisywanej produkcji. Rozpoczynamy od prostych planszy 2×2 gdzie trzeba wyszukać 1 słowo. Później nieco trudniejsze plansze 3×3, 4×4… i tak aż do plansz 8×8.

Zobacz również: Appshaker 2 #13 - Evil Dead, Cuto Wallpaper i inne

Każda plansza ma 20 poziomów, więc o długość rozgrywki nie ma się co martwić. Z każdą rozwiązaną zagadkę słowną dostajemy punkty mózgu. Opcjonalnie są też podpowiedzi, choć poziom trudności jest na tyle zbilansowany, że raczej nie trzeba będzie z nich korzystać. W grze wbudowany jest też mechanizm tworzenia własnych plansz, w które mogą później zagrać nasi znajomi, co dodatkowo zwiększa funkcjonalność.

Wersje na iOS i Windows Phone jeszcze nie doczekały się wsparcia języka polskiego, ale one też mogą Was zainteresować

Wisielec 2: Online

Zasad popularnego wisielca nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Po krótce przypomnę tylko, że chodzi tu o odgadywanie haseł o podanej kategorii i liczbie liter. Wybierając literę z alfabetu pojawia się ona w jednej z kratek, a jeśli nie występuje w danym słowie to wtedy rysowane są kolejne elementy tytułowego wisielca.

Rozpoczyna się od podstaw szubienicy a kończy na zwisających nogach patyczaka. Możliwych pomyłek jest 9, ostatnia oznacza koniec rozgrywki. Wszystkie hasła są oczywiście w języku polskim. W trybie wieloosobowym zadajemy hasło znajomym lub wybranym osobom, i vice versa. Gra jest schludnie wykonana, multiplayer działa sprawnie i bezproblemowo. Jeśli analogowa wersja tej gry Wam się spodobała to cyfrowa też przypadnie Wam do gustu.

Slice Words

W tej grze spoglądamy na krzyżówki w nieco inny sposób. Hasła są tu bowiem już odgadnięte, a kategoria podana. Jedyne, co trzeba zrobić to pociętą wcześniej krzyżówkę ułożyć w spójną całość. Przeciągamy kolejne fragmenty krzyżówki i układamy obok siebie tak, aby otrzymać polskie słowa.

Kiedy słowo jest kompletne, gra automatycznie je podświetli. Za każdy ułożony wyraz dostajemy monetki, które można przeznaczyć na podpowiedzi. W grze jest także tryb quiz, który podaje nam słowa i przez ich układanie pozwala uczyć się języków obcych (jest ich obecnie 13). Całkiem przyjemna rozgrywka i aspekt edukacyjny z pewnością znajdą swoich zwolenników.

Krzyżówki

Z cyfrowych wersji tej gry, niewiele jest odpowiedników w języku polskim, które graficznie spełniałyby obecne wymagania graczy. Znalazłem jednak coś, co pod kątem merytorycznym działa całkiem dobrze, choć urodą nie grzeszy. Krzyżówki, to po prostu krzyżówki, przeniesione z analogowego świata do cyfrowej rzeczywistości.

Wykonanie tej gry to prawdziwe, rosyjskie DIY – nie ważne jak wygląda, ważne, że działa. O praktyczność aplikacji i jej funkcjonalność nie ma się co kłócić. Gra ma podstawowe możliwości, które jednak spełniają oczekiwania graczy. Co do wyglądu – jest odrobinę przestarzały i wymagałby lekkiego face-liftingu. Produkcja, jako zabijacz czasu sprawdzi się wyśmienicie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aplikacje:

Aparat Cardboard to darmowa aplikacja Google'a, która zamieni Twój telefon w aparat VR. Jest świetna! Star Wars: Galaxy of Heroes - recenzja galaktyki pełnej bohaterów [Android i iOS] Granie w samolocie? Tym 5 tytułom brak Internetu nie zaszkodzi [Android, iOS i Windows] Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Bridge Builder Simulator, A Call From Santa oraz Football Manager Touch 2016 Old-school w nowym wydaniu. Rezultaty? Wyśmienite. Recenzja Horizon Chase [Android i iOS] 5 gier, którym nie zarzucisz braku oryginalności [Android i iOS] Za mało się ruszasz? Twórcy tej aplikacji chcą Ci płacić za pokonane kroki Połowa danych udostępnianych przez aplikacje mobilne na Androida nie służy użytkownikom Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Real Boxing 2 CREED, Prey Anti Theft oraz Lost Echo Microsoft AppComparison to aplikacja na Androida, której brakowało od samego początku Real Boxing 2 Creed - Polacy znów pokazali światu, jak się robi gry [Android i iOS] Lost Echo - tytuł który brzmi lepiej, niż sama gra 5 zaawansowanych graficznie gier, które wycisną ostatnie soki z Twojego smartfona [Android, iOS i Windows Phone] Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Pola, Star Wars Battlefront Companion oraz Mobile Strike Gry, na które nie wydasz więcej niż 5 zł - cz. 5 [Android i iOS] Pokémon GO - japońskie stworki wkraczają w rozszerzoną rzeczywistość [wideo] Shooty Skies - samoloty twórców Crossy Road lądują na smartfonach i tabletach [Android i iOS] "Tinder do bójek" - osoby stojące za projektem Rumblr przypadkiem odkryły nową niszę Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: LeYek WiFi, Fallout CHAT oraz Sniper X With Jason Statham 5 symulatorów na smartfony i tablety [Android, iOS i Windows Phone] Oto Poczta O2. Weź udział w testach, a będziesz miał wpływ na rozwój nowej aplikacji pocztowej Cloud Chasers - gra z przesłaniem i fabułą, którą zbudujesz sam [Android i iOS] Google Inbox dzięki funkcji Smart Reply będzie "sam" odpowiadać na maile Who’s Down to nowa społecznościówka Google'a. Fajny pomysł, ale raczej bez szans na sukces

Popularne w tym tygodniu:

Spełnij swoje marzenia