Shooty Skies - samoloty twórców Crossy Road lądują na smartfonach i tabletach [Android i iOS]

Powielanie schematów czasami bywa dobre, ale bywa też złe. Kreatywność jest w dzisiejszych czasach towarem tak deficytowym, że jej braki zaczynamy odczuwać w każdej dziedzinie. Gra zbudowana na podwalinach sukcesu poprzednika to dla twórców strzał w stopę czy klucz do sukcesu? Zapraszam na recenzję Shooty Skies

Kojarzycie Hipster Whale? Jeśli nie, to śpieszę z wyjaśnieniem. Jest to małe, 3-osobowe studio, które zasłynęło głównie za sprawą swojej pierwszej produkcji, a mianowicie Crossy Road. Drugim ich wdzięcznym hitem był PacMan 256, który również wśród wielu graczy i recenzentów stał się obiektem westchnień i przywołaniem wspomnień z dzieciństwa.

Stagnacja — przynajmniej na razie — owych twórców nie dotknęła. Dwójka z trzyosobowego zespołu, Matt Hall oraz Andy Sum, stworzyła wraz z dwoma innymi deweloperami z Australii kolejną grę, o wymownym tytule Shooty Skies. Choć wyglądem przypomina ona dość mocno Crossy Road, to zasady są w niej z goła inne.

Gra nie polega już też na tym żeby przeskakiwać radośnie z kładeczki na listek, z listka na trawkę, z trawki na ulicę itd. Tym razem wcielamy się w rolę pilota małego statku powietrznego, który ma zniszczyć wszystko, co napotka na swej drodze. Proste, ale przyjemne. W końcu gra powstała po to, by zwyczajnie zabijać nadmiary naszego wolnego czasu.

Przeciwnicy nacierają z góryi i albo się zbliżają, albo strzelają, albo jedno i drugie. Przytrzymując palec na ekranie sterujemy naszym bohaterem i tym samym strzelamy. Po odsunięciu palca od ekranu ładuje się super-strzał, który zmiata z powierzchni większość przeciwników. Poza tym są paczki, w których znaleźć można podwójne strzały, mocniejsze naboje itp.

Zarówno grafika jak i sposób awansowania i zdobywania kolejnych postaci zostały kolokwialnie mówiąc zerżnięte z Crossy Road. Mikropłatności to standardowo estetyczne dodatki, które można też wygrać w paczkach zdobytych w trakcie rozgrywki. Wszystko estetycznie i płynnie. Z pewnością w późniejszych aktualizacjach pojawiać się będą Easter Eggi, które twórcy tak lubią.

Od strony finansowej można by rzec, że Crossy Road zmieniło nieco koncepcję zarabiania na grach. Płacenie za możliwość wygrania powoli się przejadło i trzeba było znaleźć coś nowego. W Shooty Skies, każdy ma równe szanse, lecz chęć skompletowania wszystkich postaci lub zmiany ich wyglądu sprawiają, że ludzie zostawiają u twórców parę groszy.

Zobacz również: Appshaker 2 #7: Legend of the Skyfish, Concrete Jungle, Flychat i inne

Taki sposób jest wręcz idealnym rozwiązaniem i jego powielenie nie przeszkadza mi w najmniejszym stopniu. Jednak sama gra sprawia, że kwadratowe kształty potrafią się przejeść. Może za dużo grałem w Crossy Road, a może po prostu Hipster Whale podobnie jak Ketchapp chce wyznaczyć jakiś kanon, według którego będzie tworzyć gry. Jak dla mnie to słabe rozwiązanie i jak na razie od samolotów wieje nudą.

W studni pomysłów studia Hipster Whale powoli widać dno. Choć twórcy stworzyli grę, która rozgrywką znacząco różni się od poprzednika, to nie ulega wątpliwości, że dość mocno się na nim wzorowali. Poza tym, Shooty Skies to całkiem niezła gra, która ma szansę stać się hitem. Czy takim samym jak Crossy Road? Wątpliwe, ale zarabianie milionów na darmowych grach akurat tym twórcom wychodzi całkiem nieźle.

A co Wy sądzicie o Shooty Skies? Dajcie znać w komentarzach poniżej. Czekam na Wasze opinie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Pokémon GO - japońskie stworki wkraczają w rozszerzoną rzeczywistość [wideo] "Tinder do bójek" - osoby stojące za projektem Rumblr przypadkiem odkryły nową niszę Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: LeYek WiFi, Fallout CHAT oraz Sniper X With Jason Statham 5 symulatorów na smartfony i tablety [Android, iOS i Windows Phone] Oto Poczta O2. Weź udział w testach, a będziesz miał wpływ na rozwój nowej aplikacji pocztowej Cloud Chasers - gra z przesłaniem i fabułą, którą zbudujesz sam [Android i iOS] Google Inbox dzięki funkcji Smart Reply będzie "sam" odpowiadać na maile Who’s Down to nowa społecznościówka Google'a. Fajny pomysł, ale raczej bez szans na sukces 5 bijatyk, które rozładują poniedziałkowy stres [Android, iOS i Windows Phone] Snapchat może od teraz używać Waszych zdjęć do własnych celów [Aktualizacja] OnePlusa nie interesują tylko smartfony. Reflexion to bardzo ciekawa aplikacja fotograficzna Poszukiwacze przygód chwytają za smartfony i tablety! Oto 5 gier przygodowych, w które musicie zagrać Sztuka i rozrywka w jednym. Czarodziejski Flet, czyli gra logiczna niekoniecznie dla fanów opery Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Czarodziejski Flet, Boomerang oraz Sonic Dash 2 Instagram prezentuje nową aplikację dla zwolenników ruchomych zdjęć - Boomerang 5 przygodowych łamigłówek w stylu point'n'click Minecraft Story Mode: The Order of The Stone, czyli ile w grze jest... gry? [Android, iOS] Nadciągają mobilni e-sportowcy... [video] 5 świetnych gier typu puzzle adventure games Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Tata Gimpera, Star Wars oraz Minions Paradise 5 ciekawych strategii typu Tower Defense na smartfony i tablety YouTube Gaming - dzięki tej aplikacji każdy będzie mógł pokazać jak gra na smartfonie Samsung Game Tuner to wymarzona aplikacja dla mobilnych graczy 5 mobilnych gier za mniej niż 5 zł [cz. 4]

Popularne w tym tygodniu:

Ekrany 18:9 nabierają jeszcze więcej sensu. YouTube w końcu aktualizuje swoją aplikację Files Go, czyli Google będzie miał własnego menedżera plików Apple Clips 2.0 już jest. Zostałem hologramem z "Gwiezdnych wojen" SkyCash - szkoda, że tak świetna usługa ma tak skopaną aplikację Face ID nie zadziała w niektórych aplikacjach polskich banków. Użytkownicy muszą korzystać z PIN-u