Nie na takiego mobilnego Fallouta czekaliście. A może jednak? Recenzja Fallout Shelter

Dostępna ekskluzywnie na iOS przez pierwsze 2 miesiące, teraz trafia na Androida. W obu przypadkach całkiem niezła popularność gry była w pełni uzasadniona. Czym? Zapraszam na recenzję Fallout Shelter

Symulacja krypty, w której żyją ludzie, którzy przybyli tam jako ocalali po apokalipsie. Brzmi ciekawie? Jak dla mnie bardzo. Jakby dobrze to zrealizować, to wyjdzie z tego hit. I tak też się stało. W grze Fallout Shelter wcielamy tego, którego mieszkańcy krypty określają… „Nim” Człowieka, który staje się ich przywódcą i wydawcą rozkazów. Jednym słowem, jest dla nich bogiem.

Grę rozpoczynamy od wyboru numeru krypty. Pomoże on w identyfikacji schronu, ponieważ jednocześnie możemy tworzyć tutaj 3 takie obiekty. Osobiście dodam, że grę dopiero za trzecim razem i z pomocą tutoriali udało mi się dobrze rozpocząć. Nie ma więc lekko, ale jest warto. Krótki samouczek, który płynnie odcina się od nas w pewnym momencie, a później jedynie co jakiś czas daje nam wskazówki.

Sterujemy kryptą. Budujemy w niej pokoje, w których nasi mieszkańcy będą mogli produktywnie spędzić czas. Dbamy również o to żeby w krypcie nie zabrakło 3 podstawowych zasobów – energii, jedzenia i wody, przy czym dbać o nie trzeba w takiej kolejności, w jakiej wymieniłem. Brak energii prowadzi do wyłączania pokoi znajdujących się najdalej od elektrowni, brak wody powoduje u mieszkańców choroby, a brak jedzenia obniży zdrowie osadników.

Mieszkańców należy dostosować do ich miejsca pracy. Większość z nich ma wyróżnioną jedną cechę, która przydaje się tylko w jednym z pomieszczeń. Im większa suma punktów danej cechy w pokoju, tym większa produktywność. Skrócić czas oczekiwania na zasoby możemy również poprzez powiększanie pokoi lub ich ulepszanie. Budując lub ulepszając pokoje mieszkalne, zwiększamy ilość możliwych mieszkańców krypty.

Innym czynnikiem, o który trzeba dbać jest szczęście. Jego niski poziom może być spowodowany złym umieszczeniem mieszkańców, chorobami lub brakiem satysfakcji. Ostatnie można zaspokoić przez wysłanie dwóch mieszkańców o przeciwnej płci do jednego pokoju. Po jakimś czasie zrobią oni dziecko i tym samym za 6 godzin pozyskamy nowego mieszkańca zdolnego do pracy. Radiostacja, która ma za zadanie przywołać nowych mieszkańców poprawia również poziom szczęścia.

Zobacz również: Appshaker 2 #22: electronia, Bitesnap i aplikacje walentynkowe

Kapsle to wirtualna waluta w grze I to za nią kupujemy budynki czy ulepszenia. Zdobywamy je podczas levelowania mieszkańców, gromadzenia zasobów z wypraw poza kryptę lub z wyzwań. Do wykonania są 3 wyzwania i zgarnąć można za nie kapsle lub bardzo cenne lunch packi. W lunch packach znajdziemy broń, kapsle lub doładowania najpotrzebniejszych zasobów.

Mieszkańców można wysyłać poza kryptę. Ważne jest żeby mieli duży poziom szczęścia i wytrzymałości. Możemy wyposażyć ich w broń i pancerz, który zwiększy ich możliwości. Im więcej szczęścia mają, tym więcej skarbów przyniosą, kiedy ich przywołamy. Zdobywają głównie kapsle, broń i ubrania. Warto wyposażyć również mieszkańców krypty w broń, bo od czasu do czasu zdarzy się, że włamią się do niej najeźdźcy lub zaatakują nas jakieś stwory.

Kiedy jakiś z mieszkańców umiera, możemy sprawić, że zmartwychwstanie… za drobną opłatą kapslami. Mimo to gra naprawdę nie narzuca się z mikropłatnościami. To naprawdę jest Free 2 Play i nie trzeba wydawać ani złotówki, by dobrze się bawić. Jedyne, co musimy zrobić to poświęcić jej trochę czasu i zaangażowania.

Sterowanie jest jednak bardzo intuicyjne, a grafika wykorzystuje w pełni możliwości urządzenia (w tym nawet żyroskop). Modele są dosyć szczegółowe i przyjemne dla oka. Rozgrywka jest wciągająca i pomimo że to nie mobilny Fallout na jakiego co niektórzy czekali, to jest — muszę przyznać — świetnie. Gra ma parę drobnych niedoróbek, ale z pewnością kolejne aktualizacje je wyeliminują.

Grę w 3 dni po premierze w sklepie Play pobrano na ponad milion urządzeń. W sklepie App Store sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Jeśli chodzi o symulatory życia, to w kategorii darmowe ta gra wygrywa i zostawia konkurencję daleko w tyle. Pozytywne recenzje i wysoka ocena użytkowników idą w parze z moją rekomendacją. Gra jest darmowa i każdy może spróbować w niej swoich sił. A jak będzie wyglądać wasza krypta? Czekam na wasze opinie i komentarze.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aplikacje:

Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Spacecom, Avast Battery Saver oraz Fallout Shelter Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: SatFinder, Microsoft Translator oraz Farming Simulator 16 Microsoft Translator na Androida Wear i Apple Watcha już jest. Czegoś takiego mi brakowało Polskie dragi z powiewem... nudy - Recenzja Top Speed Angry Birds 2 trafiło już do 20 milionów użytkowników, ale wielu z nich nie kryje irytacji Rąb i tnij w Dungeon Hunter 5 - recenzja gry Earthcore: Shattered Elements, czyli polska karcianka dla każdego - recenzja Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: TMobile Stats, AIDA64 oraz Gabriel Knight Sins of the Fathers Angry Birds czy może Angry Players? Recenzja Angry Birds 2 Dude (not) Perfect 2 – recenzja gry o youtuberach Quo vadis, Terminatorze? Recenzja gry Terminator Genisys Revolution Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Top Speed, Lapse It oraz Mission Impossible Komiksowy Action RPG dla każdego. Recenzja Marvel Future Fight Celebruj 50-lecie Singapuru i poznawaj jego historię roznosząc talerze z żarciem - recenzja Satay Club Nie leć w kulki. Zagraj w Monsters Bubble Shooter Lubisz skręty? Ta gra jest dla Ciebie! Recenzja Socioball Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Licznik Kalorii, MapFactor oraz This War of Mine Spróbuj swoich sił w tenisie. Poznaj Stick Tennis Tour. Nauka angielskiego nie musi być nudna. Poznaj Alphabear Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Tour de France 2015, Amazon Cloud Drive oraz Geometry Wars 3 Escape - nieco inny edless tapper studia Ketchapp Gra w kolorach tęczy, czyli temat bardzo na topie. Recenzja Colors United Ucz się przez zabawę i odpowiadanie na pytania. Recenzja ABC Polski QUIZ Weekendowy Zestaw Gier i Aplikacji: Solid Explorer File Manager, Sworkit Lite oraz LEGO Minifigures Online

Popularne w tym tygodniu:

Ekrany 18:9 nabierają jeszcze więcej sensu. YouTube w końcu aktualizuje swoją aplikację Files Go, czyli Google będzie miał własnego menedżera plików Apple Clips 2.0 już jest. Zostałem hologramem z "Gwiezdnych wojen" SkyCash - szkoda, że tak świetna usługa ma tak skopaną aplikację Fałszywy WhattsApp w sklepie Play pobrany ponad milion razy Face ID nie zadziała w niektórych aplikacjach polskich banków. Użytkownicy muszą korzystać z PIN-u